Przepis na idealne oczepiny

Przepis na idealne oczepiny – czy taki istnieje? 

Do przygotowania idealnych oczepin potrzebujemy:
-1kg humoru
-10g dystansu do siebie
-ekstraktu ze 100% DJ/wodzireja
-szczypty pomysłowości
-kilka butelek wody weselnej 40%
-10-15 odważnych gości
-1 świeżej młodej pary
-publiczności 

Tyle w gastronomicznej teorii, a jak to wygląda w rzeczywistości?
Spotykając się ze swoimi klientami jedni są za oczepinami inni nie ponieważ jest to coś co kojarzy im się z “wiejskim” weselem. Osobiście twierdzę, że takiego terminu już nie ma ale to moje zdanie. Choć bywa tak, że oczepin miało nie być, ale goście weselni naciskają po czym okazuje się, że ich brak był złym pomysłem, a przeprowadzone spontanicznie wyszły rewelacyjnie.  

Co właśnie wpływa na to, iż nasze tradycyjne polskie oczepiny są świetnym pomysłem lub totalnym niewypałem. Zawsze zadaje sobie to pytanie by swoim klientom zaproponować coś co będzie dobrą odskocznią od zabawy na parkiecie przy muzycznych dźwiękach. 

Moi klienci zawsze mają wgląd do tego co będzie się działo na ich weselu wszystko uzgadniamy wspólnie począwszy od stylów muzycznych przez toasty po różne zabawy. Daję klientom wybór pośród tego co mam do zaproponowania, ale nie przeszkadza mi to jeśli klient zaproponuje swoją opcję. Naturalnie zostanie ona spełniona.  

I tak po kilkunastu weselach, gdzie oczepiny były moim 100% pomysłem oraz gdzie oczepiny były według pomysłów moich klientów doszedłem do bardzo prostego rozwiązania.  

Na oczepinach musi się dziać i to dosłownie. Ale czemu można się zastanowić? 

W pojedynczym konkursie bierze udział średnio od 5 do 8 osób a co z resztą, czyli gośćmi, którzy to obserwują? Ich też trzeba jakoś rozerwać, bo gdy będzie nudno po prostu się rozejdą do stolików i na następny konkurs nie będzie kogo wybrać. 

Dlatego na idealne oczepiny według mnie składają się 3 czynniki: 

*W zabawie musi być sporo ruchu – to chyba najważniejszy z czynników, każdy lubi jak się coś dzieję, gdy konkursowicze rozbiegną się po sali bądź mają jakieś zadanie do wykonania które wymaga od nich delikatnej sprawności fizycznej lub bardzo szybkiej reakcji na jakieś polecenia 

*Musi też być sporo odpowiedniego dobranego humoru – te zadania powodują niejednokrotnie trochę śmiechu, bo to ktoś się pogubił, ktoś nie zrozumiał a ktoś inny za późno załapał i nie zdarzył. Im więcej śmiesznych wydarzeń tym goście wokół chętniej towarzyszą zabawą na środku parkietu. Oczywiście trzeba to dobierać z umiarem by nikt nie poczuł się zbyt ośmieszony, jednak biorąc udział w konkursach każdy wie, że trochę trzeba się pośmiać i mieć nieco dystansu do siebie. To nie jest jedyny sposób na rozbawienie gości, często korzystam też ze śmiesznych prezentów dla uczestników w podziękowaniu za zabawę jak np. odkurzacz bezprzewodowy, którym jest szufelka i szczotka do zamiatania. 

*od DJ lub wodzireja musi wypływać pozytywne energia, którą zarazi zgromadzonych gości – to też ważny czynnik, gdy wychodząc na środek parkietu opowiadając o oczepinach konkursach itd. prowadzący musi czuć się pewnie o tym co mówi oraz emanować pozytywną energia. Wtedy goście na pewno lepiej to odbiorą.  

Kolejnym ważnym elementem jest czas oczepin, a z doświadczenia wiem, że niekiedy potrafią one ciągnąć się w nieskończoność. Tak nie powinno być, według mnie 3-4 konkursy w tym jeden typowo dla pary młodej z którymi zejdzie się maksymalnie 30-40 minut to wszystko. Po tym czasie ludzie już na pewno zaczną się rozchodzić.
Jeśli chodzi o rodzaj konkursów tutaj sprawdzają się konkursy, które są ze smakiem, czyli nie ma w nich żadnych podtekstów. Czas takich konkursów wulgarnych i nieprzyzwoitych raczej już minął. Naturalnie na samym końcu przychodzi czas na nagrodzenie zwycięzców i tu bezsprzecznie zawsze dobrze sprawdza się buteleczka wody weselnej z której każdy gość się ucieszy.
To tak w lekkim skrócie o idealnych oczepinach według mnie, a jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam do skorzystania z mojej oferty. Pozdro Remi
 

2 Replies to “Przepis na idealne oczepiny”

  1. Karol

    Tak naprawdę nic z tego tekstu nie wynika ogólny tekst który jest oczywisty w obecnych czasach wesela , bo masło jest maślane , tyle w temacie żadnego tu przepisu

    Odpowiedz
    1. Karol sądząc po Twoim adresie mailowym jesteś z branży, więc to nie jest tekst, który ma pomóc Tobie bo dla Ciebie to oczywiste, a tylko przyszłym Młodym Parą. Klienci z którymi się spotykam mówię wręcz przeciwnie, że tekst jest dobry i może pomóc w zaplanowaniu tego punktu przyjęcia. Pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *