DJ czy zespół muzyczny? Podstawowe pytanie przy organizacji wesela

Witajcie, z tej strony Remi 🙂 To mój pierwszy w życiu wpis na blogu. Nie jest on jeszcze idealny i ładny wizualnie ponieważ dopiero uczę się obsługi. Jednak od bardzo dawna chciałem pisać o tym na czym się znam. Zakładając firmę od początku wiedziałem, że jej częścią będzie ten blog. Będę tu poruszał różne tematy związane z wszelakiego rodzaju imprezami okolicznościowymi. Będą to w większości moje prywatne przemyślenia na różne tematy z którymi spotkałem się przez 7 lat grania i prowadzenia wszelkiego rodzaju imprez. Będę starał się pisać swoje teksty luźnym językiem tak by każdy wszystko zrozumiał.
Pierwszym z tych tematów będzie odwieczne pytanie dotyczące głownie imprez weselnych:

DJ czy zespół muzyczny?

Jeśli i Ty zadajesz sobie to pytanie nie jesteś sam(a). Wiele przyszłych par młodych to właśnie pytanie zadaje sobie na początku. O ile według mnie na udane wesele składają się głównie dwie rzeczy tzn. świetna kuchnia oraz odpowiednio dobrana muzyka dla konkretnych gości, którzy aktualnie znajdują się na takim przyjęciu. W pierwszym nie pomożemy, ale w drugim zarówno DJ jak i zespół muzyczny ma dużo do powiedzenia. Ogólną zasadą mojej agencji Gramy Z Wami jest uważnie słuchać zdania klienta i podpowiadać co jest ok, a nad czym warto się zastanowić, dlatego jako DJ bardzo liczę się ze zdaniem swoich klientów i na każde przyjęcie muzykę dobieramy wspólnie.  Na pierwszy ogień idzie więc osoba DJ’a. Sam jestem DJ’em, ale postaram się ocenić wszystko obiektywnie.

Jakie są plusy korzystając z DJ’a?

 • Na pewno główną zaleta jest to, że muzyka, z której korzysta jest grana w oryginalnych wykonach ewentualnie różnego rodzaju remiksach co za tym idzie nie usłyszysz tam żadnego fałszu ani udawanego spiewania, a dźwięk powinien być bardzo dobre jakości.
 •  Profesjonalny DJ potrafi idealnie wczuć się w klimat danego przyjęcia weselnego w końcu na każdym zleceniu goście mają inne gusta muzyczne, a znaleźć wspólny muzyczny język nie jest łatwo.
 • Repertuar dobrych DJ’i powinien być bardzo szeroki wręcz olbrzymi. Powinien być w stanie zagrać nawet mniej znane utwory na życzenie gości, które pasują z charakterem do imprezy.
 • DJ, jeśli jednocześnie jest wodzirejem tak jak ja, bez problemu poprowadzi wszelkie zabawy integracyjne dla gości jak i pełne oczepiny.
 • Ważnym plusem jest też to, że usługi DJ’a są dużo tańszą opcja, co dla młodych par, które wesele chcą zorganizować za swoje własne środki jest ważne.

A jakie są minusy przy DJ’u?

 • DJ nie jest wokalistą nie musi umieć śpiewać
 • Wybór DJ’a początkowo może nie podobać się starszym gościom Waszego wesela choć po weselu może być zupełnie inaczej
 • Dla niektórych ważnym minusem u DJ’a może być to, że nie jest on w stanie wyjść do gości za stoły i prowadzić tam zabawę jak również zagrać przed sala dla przybyłych gości jak to robi orkiestra, choć nie jest to niemożliwe
 • Warto zwrócić uwagę na sprzęt jakim dysponuje DJ, a nie jest to osoba, która dj’a udaje i puszcza muzykę z laptopa, gdyż jest to wtedy ktoś kto jest jeszcze amatorem i nie do końca DJ’em

Przyszła pora na zespół muzyczny, a więc jakie są plusy?

 • Dużym plusem zespołów muzycznych jest to co DJ nie do końca jest w stanie zrobić, czyli kolokwialnie mówiąc prowadzenie biesiady weselnej z gośćmi, gdy muzycy “wejdą” za stoły robi dużo lepsze wrażenie niż DJ grający te same utwory ze swojej sceny.
 • Zespół bez problemów zagra przed domem pary młodej, przed sala gdy gościa będą już wchodzić na sale
 • Są goście, którzy nie wyobrażają sobie nic innego jak muzyków, którzy są na scenie i grają na instrumentach
 • Dobre zespoły mogą mieć w swoim repertuarze bardzo oryginalne wykony swoich utworów, których nikt inny nie posiada co dodatkowo może pozytywnie zaskoczyć gości.
 • Nie wiem czemu, ale zespołowi dużo łatwiej jest nakłonić starszą cześć gości do wyjścia na parkiet

 Minusy zespołów muzycznych?

 • Jak dla mnie głównym minusem zespołów jest udawane śpiewanie czyli playback oraz fałszowanie, oczywiście nie każdy zespół śpiewa w ten sposób i fałszuje, ale wtedy rodzi nam się kolejny minus
 • Kolejnym minusem jest wtedy cena. Dobry zespół to koszt ok 7-8 tys zł, a nawet więcej
 • Repertuar, zespół nie jest w stanie zagrać absolutnie każdego kawałka. Dobre zespoły mają ok 200 utworów w repertuarze

Podsumowując ten wpis oraz moje przemyślenia. By zrobić idealne wesele od strony muzycznej najlepiej wybrać i DJ i zespół jednak ze względu na koszty takich zleceń jest bardzo mało. Według mnie najważniejszym pytaniem przy wyborze jest to jaką muzykę chcemy mieć na swoim przyjęciu bądź imprezie. Jeśli ma to być prawdziwie muzyczny miszmasz lub impreza bez muzyki disco polo to zdecydowanie wybór pada na dobrego DJ’a, jeśli wystarczą nam głownie dźwięki disco polo oraz zrobienie świetnej biesiady na weselu wybór pada na orkiestrę. Pozostałe aspekty z jednymi jak i drugimi można ustalić indywidualnie. Przy wyborze sprawdziłbym też sprzęt jakim dysponują jedni i drudzy, możliwe ze sucha wiedza nic na ten temat Wam nie powie warto więc poprosić o materiały, które ten sprzęt zaprezentują. Ważnym elementem jest też znalezienie wspólnego języka z wykonawcą Waszego zlecenia wtedy wszelkie inne uzgodnienia będą dużo łatwiejsze. Na koniec chciałbym jednak napisać jedną zasadę z naszego punktu widzenia, że jakość ma swoją cenę i warto o tym pamiętać. Do usłyszenia 🙂 Remi.

0 Replies to “DJ czy zespół muzyczny? Podstawowe pytanie przy organizacji wesela”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *